Jaka jest symbolika obrączek ślubnych?

obrazek do wpisów
16 maja, 2022

Dziś obrączka ślubna jest uważana za symbol obietnicy wiecznej miłości i wierności. Jest to fizyczny symbol przysięgi małżeńskiej – często kojarzony ze słowami „Weź ten pierścionek na znak mojej miłości i wierności”. Wszystko piękne i bardzo romantyczne, ale czy historia obrączek tez jest właśnie taka?

Obrączki w czasach starożytnych Egipcjan

Obrączki ślubne istniały już w czasach starożytnych – na długo przed narodzeniem Chrystusa, w czasach starożytnych Egipcjan. W tym czasie jednak pierścionek nosiły tylko kobiety i był to nie tyle symbol miłości, co posiadania. W tym czasie obrączka miała pokazywać, że kobieta należy do męża.

Obrączki złote w starożytnej Grecji

Nawet w starożytnym Rzymie zwyczaj obrączki miał niewiele wspólnego z miłością i oddaniem. Mężczyzna zakładał zwykle złoty pierścionek na palec wybranej przez siebie kobiety, ale ona nie miała wpływu na wybór męża.

Kiedy obrączki ślubne nabrały romantyzmu?

Dopiero w średniowieczu, za czasów papieża Mikołaja I, obrączka nabrała religijnego znaczenia. Mówi się, że papież powiedział na spotkaniu biskupów w 855 r.: „Tak jak pierścień nie ma początku ani końca, tak związek małżeński i przymierze z Bogiem powinny trwać wiecznie”.

Swoim okrągłym kształtem obrączki nie mają początku ani końca, a tym samym symbolizują wieczność miłości i przywiązania młodej pary, która powierza sobie obrączki - sprawdź nasz katalog. Na tym polega magia dzisiejszych obrączek ślubnych.

Obrączki ślubne w chrześcijaństwie

Pisma Święte Kościoła Chrześcijańskiego przedstawiają dwa splecione ze sobą pierścienie jako symbol małżeństwa. Obydwa pierścienie można rozdzielić tylko wtedy, gdy jeden z nich pęknie – symbolizuje to słowa "dopóki śmierć nas nie rozłączy". W kościelnej ceremonii ślubnej najpierw poświęca się obrączki, a następnie wymienia się nimi – zwykle zaraz po przysiędze małżeńskiej. Potem jest błogosławieństwo dla Młodej Pary.

Ale pary, które biorą ślub w ceremonii cywilnej, również wymieniają się obrączkami. Wymiana obrączek następuje po słowie „tak” i symbolicznie je pieczętuje – tak jak na ślubie kościelnym.

=================

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 maja, 2022
Co oznacza kolor obrączki?

Kupując swoją obrączkę, pary powinny kierować się swoim gustem, a także poznać właściwości materiału na obrączki ślubne. W końcu pierścionki muszą być solidne i odpowiednie do codziennego użytku. A kolor pierścionka również wymaga gruntownych wstępnych rozważań. Obrączka ślubna złota, srebrna czy czarna - istnieje kilka kolorów pierścionków. Ale czy kolor obrączki coś znaczy? Co to […]

Read More
16 maja, 2022
Jaka jest symbolika obrączek ślubnych?

Dziś obrączka ślubna jest uważana za symbol obietnicy wiecznej miłości i wierności. Jest to fizyczny symbol przysięgi małżeńskiej – często kojarzony ze słowami „Weź ten pierścionek na znak mojej miłości i wierności”. Wszystko piękne i bardzo romantyczne, ale czy historia obrączek tez jest właśnie taka? Obrączki w czasach starożytnych Egipcjan Obrączki ślubne istniały już w […]

Read More
16 maja, 2022
Czym kierować się przy wyborze obrączek ślubnych?

Kupowanie obrączek to wyjątkowy moment, ponieważ są one symbolem Waszej miłości. Mamy nadzieję, że będziesz nosić swoje obrączki przez całe życie. Dlatego szczególnie ważne jest, aby jak najdokładniej zaplanować i przygotować zakup pierścionków. Dzięki naszym wskazówkom, co wziąć pod uwagę kupując obrączki, upewnisz się, że podejmiesz właściwą decyzję i znajdziesz obrączki, które są właśnie dla […]

Read More
strona główna

Lisiewski Group

od 1989

Odwiedź nas na
Strona www wykonana przez SEOSEM24
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram